Таймс: За какво профука Камала Харис 1 млрд. долара от предизборната си кампания?
Автор:
За какво изхарчи Камала Харис тези 1 милиарда $, които акцията й получи? Това е въпросът, който изникна откакто станаха ясни окончателните данни от несполучливата президентска кандидатура на Камала Харис и стартира финансовата аутопсия.
Екипът на Харис събра извънредно огромна сума през трите месеца, в които тя беше претендент за президент – малко над 1 милиард $ – и, както законът повелява, ги похарчиха.
15 милиона $ от тях отидоха за хитро утвърждение на звезди, над 4 милиона $ за маркетинг от инфлуенсъ, а стотици хиляди долари са отишли с цел да се появи лицето на Харис върху Las Vegas Sphere.
Но в последна сметка всичко това не беше задоволително.
Не за първи път Тръмп се нуждаеше от доста по-малко пари, с цел да завоюва повече гласове. В акцията през 2016 година общите разноски на Хилъри Клинтън и демократите бяха съвсем двойно по-големи от тези на Доналд Тръмп и републиканците.
Настоящите данни на Федералната изборна комисия (FEC) обгръщат месеците до края на септември, тъй че окончателните прогнози за това какво е изхарчено ще варират, само че съгласно изследователска група с нестопанска цел, OpenSecrets, формалната акция на новоизбрания президент Тръмп е похарчила 345 милиона $.
Въпреки сумата от 1 милиард $, предходната седмица беше обявено, че акцията на Харис и Тим Уолц е приключила конкуренцията с задължения от над 20 милиона $, като екипът към момента изпраща радостни текстови известия от акцията с искане за повече пари.
През идващите седмици FEC ще разгласява окончателните цифри и ще се появи по-пълна картина на общите разноски - и евентуалния дълг. Вероятно тези избори ще бъдат оповестени за един от най-скъпите в историята на Съединени американски щати. Но въпросът ще остане: Как Харис изпревари съперника си и към момента не съумя да го надбяга?
Наземните интервенции на Тръмп
„ Кампанията, която харчи най-вече, не е наложително да е тази, която печели “, споделя Джейк Дилемани, либерален пълководец в Mercury Public Affairs, пред The Times. " Но това не значи, че това няма значение. Харис трябваше да работи повече, с цел да се показа на електората за къс интервал от време. "
През август нейната акция харчи приблизително 7,5 милиона $ дневно, спрямо 2,7 милиона $ на Тръмп.
Общите разноски – които включват формалните пари за акцията, както и съюзническите групи, които работят без значение, като комитети за политическо деяние (PAC) и супер PAC – демонстрират, че разликите са малко по-незначителни, като демократите са пръснали 1,5 милиарда $, а републиканците - 1 $ милиарда, съгласно OpenSecrets. Кампанията на Харис като цяло е била по-малко склонна да дава интервенциите си на външни групи, защото екипът на Тръмп е разчитал доста повече на тях.
Тази разлика в тактиката беше изключително забележима в наземните интервенции - пропаганда и циркулиране от врата на врата - които демократите избраха да запазят вътрешно, управлявайки голяма, централизирана машина. Републиканците пък заложиха на по-хаотична, разтеглена външна конструкция, PAC на Илон Мъск за Америка, поемайки по-голямата част от интервенцията за изборна интензивност, а PAC за повратна точка, мобилизиращ младежи. Кампанията на Харис имаше 1200 чиновници, които харчат 56,6 милиона $ за заплати, спрямо 320 за Тръмп, който харчи 9 милиона $.
Намаляваща възвръщаемост
Най-голямата част от разноските на Харис отиват за медии - телевизия, радио, билбордове и реклама във вестници - общо 690 милиона $, съгласно университета Джон Хопкинс. Това включва проявление на лицето й върху Las Vegas Sphere, което коства 450 000 $ дневно, рекламата й се демонстрира от време на време от 29 октомври до деня на изборите. Официалната акция на Тръмп е изразходвала по-малко от една четвърт от това за платени медии.
„ Можете да постигнете точка на намаляваща възвръщаемост с реклами “, споделя Иън Вандеуокър, началник на изборната и държавна стратегия на Brennan Center for Justice. „ Ако някой види някоя реклама за милионен път, това няма да промени решението му... Но това се трансформира в конкуренция във въоръжаването. Независимо дали съществуването на повече оръжия ви оказва помощ да спечелите или не, никоя от страните не желае да поеме риска да остане по-назад. "
Рекламите на Харис нормално се концентрираха върху репродуктивните права, престъпните присъди на Тръмп и демокрацията. Имаше и либерален супер PAC, наименуван Future Forward, който действаше като фабрика за тестване на реклами, харчейки над 500 милиона $ за анализиране на най-ефективните известия.
" Но има и подобен феномен, като прекомерно доста разбори ", споделя политологът Дейвид Никерсън. „ Тестването на реклами за придвижване на определената от вас повествователна лента е потребно “, изяснява той, само че в случай че тестването докара до девет разнообразни повествования, „ това може да бъде противопоставяне “.
Една реклама, пусната от акцията на Харис, озвучена от Джулия Робъртс, която демонстрира жена, която гласоподава за Харис, само че крие това от брачна половинка си, беше мощно подложена на критика, защото пропуща задачата на известието.
Рекламите на Тръмп като цяло се концентрираха върху болната стопанска система на Байдън-Харис, миграцията и правата на транссексуалните, като най-силната имитация беше: " Камала е за тях/те. Аз съм за теб. ” Това беше елементарна, постоянно повтаряна крилата фраза, която разреши на републиканците да се включат напълно в спор, до който демократите се опасяваха да стигнат.
Джими Кийди, някогашен републикански чиновник в Камарата на представителите и в този момент пълководец, споделя: „ Тръмп подходи стратегически, харчейки пари, с цел да приказва за проблемите, които интересуваха хората. Няма значение какъв брой пари харчите, в случай че известието ви не е вярно. Камала пропусна задачата. "
Новоизбраният президент също по този начин съумя да завоюва големи „ извоювани медии “ – безвъзмездна реклама – появявайки се зад касата на Макдоналдс или качвайки се в камион за отпадък. „ В това Тръмп е господарят “, добавя Киди.
Липса на въздействие
Следващият максимален разход на формалната акция на Харис е за цифрова реклама и разбор на данни - 31,4 милиона $ спрямо 10,1 милиона $ на Тръмп. По-конкретно, Харис е похарчила 12,2 милиона $ за Фейсбук и Instagram против 611 228 $ от страна на Тръмп. (Отново, външните акции са изразходвали доста повече и в двата случая.)
Екипът на Харис концентрира огромна част от парите си върху инфлуенсър маркетинг, като заплати на Village Marketing Agency 3,9 милиона $, всъщност за достъп до база данни от към 15 000 авторитетни лица в обществените медии, на които те дадоха извънредни пропуски за събития, на които те създаваха наличие. Инфлуенсърите, включени в емисията „ Creators for Kamala “, включват Джоселин Даниел, която разгласява изявления за телевизия и филми за своите 25 000 почитатели в Instagram, и Дея Фокс, онлайн активистка с 57 000 почитатели. Други чукаха на вратите или правеха пропагандни позвънявания от центровете на акцията.
Кампанията на Харис подписа контракт и с People First за ангажиране на инфлуенсъри, които сътвориха видеоклипове за потребление в акцията. „ Ние го назоваваме развой на кастинг “, споделя Райън Дейвис, съоснователят, който управлява политическите планове на People First. „ Кампанията пристигна при нас със лични демографски данни и доста характерни видове, които бяха мощно ориентирани към дамите и желаеха доста съответни тематики за диалог – за латиноамериканците, чернокожите гласоподаватели, студентите и гласоподавателите от Азия. “
Цената на славата
Според данни, събрани от университета Джон Хопкинс, Харис е похарчила доста повече от Тръмп и за административни разноски, което включва манифестации и концерти: 90,3 милиона $ на 16,4 милиона $. Кампанията на Харис похарчи 15 милиона $ за „ продуциране на събития “ – улеснение на изяви на Бионсе, Лейди Гага, Брус Спрингстийн, Кейти Пери и Дженифър Лопес – както и събитие в кметството с Опра Уинфри в студио през септември в суинг щата Мичиган. Компанията на Уинфри, Harpo Productions, получи 1 милион $, макар че Уинфри съобщи, че не е получила „ нищо “ и не е получила персонален хонорар, парите са били единствено за индустриални разноски.
„ Силно песимистичен съм към поддръжката на звезди “, споделя Луис Перон, политически съветник и създател на Beat the Incumbent: Proven Strategies and Tactics to Win Elections. „ Капацитетът им да доставят гласове е стеснен, тъй като нямат политическо въздействие. “
Събитията на демократите бяха комплицирани и блестящи продукции спрямо някои от по-евтините манифестации на Тръмп навън. „ Това не са пари, които са изключително добре вложени, тъй като в последна сметка става дума за посланието, а не за специфичните резултати “, споделя Перон.
Долната линия
В средата на октомври акцията на Харис имаше над 270 милиона $ в банката, само че предходната седмица Politico заяви, че е завършила с задължения от десетки милиони. Истинската картина ще стане ясна чак по-късно през месеца.
„ Здравейте екип, това е Камала, изборите бе реализираха това, което искахме, само че в никакъв случай няма да се откажа от борбата “, се споделя в скорошно текстово известие, призоваващо за повече дарения. „ Все още има редица сериозни надпревари в цялата страна, които или са прекомерно близки, с цел да се разгласят, или са в рамките на наново броене или избрани правни провокации. “
Шана Портс, старши юрист в Правния център на акцията, споделя, че акциите са задължени да изплатят дълга. „ Има хора, които чакат да допринесат за акциите даже и след изборите “, добавя тя. „ Те ще дадат пари на спечелилия претендент, с цел да оказват помощ за връщането на дълга. Но в случай че загубите, огромна част от донорския фонд пресъхва. “
Адам Шейнгейт, професор по политически науки в университета Джон Хопкинс, счита, че след окончателното отчитане общите разноски сред двете партии в президентската конкуренция ще възлизат на към 17 милиарда $ и има вяра, че демократите са похарчили „ доста повече “ от републиканци.
Когато Тръмп наподобява работи „ като участник в акцията “, намирайки своето обръщение на сцената на манифестации, демократите наподобяват по-„ непостоянни “, просто „ искащи да се извърнат към данни “, споделя Шейнгейт.
„ Разработихме подобен комплициран уред за схващане на държанието и навиците на хората, само че към момента не знаем по какъв начин хората ще гласоподават в деня на изборите. И по този начин, какво следва? Кампаниите харчат даже повече, пробвайки се да схванат. “
Инфо: " Труд "